Kiedy zasiłek na dziecko?

Czy każdy rodzic dostanie zasiłek na dziecko?

W dobie kryzysu gospodarczego nawet szczęście w postaci posiadania dziecka może zostać przysłane. Dzieje się tak w momencie, kiedy brakuje nam finansów aby zapewnić dziecku jak i rodzinie podstawowych artykułów. W takim przypadku warto złożyć wniosek o zasiłek na dziecko. Wszelkiego rodzaju wnioski o świadczenia rodzinne składane są w opiece społecznej, w miejscu, które jest zgodne z miejscem zamieszkania. Zanim jednak złożymy taki wniosek niezbędne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, zaświadczeń, a także wypełnienie formularzy, które dostępne są w siedzibie opieki społecznej. Zasiłek na dziecko udzielany jest w momencie, kiedy zostaną złożone wszelkie dokumenty, a wniosek zostanie rozpatrzony decyzją pozytywną. Nie należy jednak ukrywać, że głównym kryterium jest dochód na jednego członka rodziny. Kwota zasiłku na dziecko uzależniona jest od kilku aspektów. Pod uwagę brany jest wiek dziecka, zdrowie, a także ilość dzieci na utrzymaniu. Dzieciom do lat 5 przysługuje zasiłek w wysokości 77 zł miesięcznie. W przypadku dzieci, które ukończyły 5 lat, ale nie osiągnęły pełnoletniości zasiłek kwalifikuje się na poziomie 106 zł miesięcznie. W przypadku dzieci starszych, które nie osiągnęły 24 lat, ale są osobami uczącymi się i nie posiadającymi założonej własnej rodziny zasiłek wynosi 115 zł.

Zasiłek na dziecko np. 500 + przyznawane jest rodzicom bądź też prawnym opiekunom. Jak się jednak okazuje są sytuację, kiedy zasiłek ten przyznawany jest bezpośrednio dziecku. Taka sytuacja ma jednak miejsce tylko w określonych sytuacjach. Warto pamiętać, że podjęcie każdej pracy, nawet dodatkowej, która potwierdzona jest umową o dzieło, wpływa na zwiększenie dochodu, który ma ogromny wpływ na otrzymywanie zasiłku. Jeśli dochód zostanie przekroczony wówczas wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i procedura jego przyznania rozpoczyna się od nowa. Dopuszcza się przekroczenie dochodu, ale w kwocie nie przekraczającej 77 zł na osobę. Jest to jednak bariera, której przekroczenie spowoduje wykluczenie nas z osób ubiegających się o zasiłek. Zatajenie natomiast dodatkowego dochodu sprowadzi na nas kłopoty w postaci obowiązkowego zwrócenia kwoty, która została nam wypłacona w miesiącach, kiedy dochód został przekroczony.
Zasiłek na dziecko ma na celu wspomaganie rodzin w trudnych sytuacjach finansowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest on przyznawany dla dzieci aby móc im zapewnić niezbędne warunki do normalnego funkcjonowania i zapewnienia im niezbędnych przedmiotów do kontynuowania nauki. W związku z tym pieniądze te powinny być wykorzystane na dzieci. Jak się jednak okazuje w praktyce, pieniądze te trafiają do kieszeni rodziców i nie zawsze są wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli taka sytuacja się powtarza, wówczas taki zasiłek również może być zabrany mimo spełnienia odpowiednich kryteriów, a dziecko może zostać umieszczone w placówce opiekuńczej. Jeśli zatem starasz się o taki zasiłek bądź go otrzymujesz pomyśl, czy rzeczywiście przeznaczasz go na dziecko. Prawda bowiem, jest taka, że jest to pomoc państwowa dla dziecka i dla jego dobra.

Przeczytaj również o tym, czy korzystając z programu 500+ można wziąć pożyczkę: https://crediteo.pl/porady/program-500-a-pozyczka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *