Zasiłek a umowa zlecenie

Czy zasiłek a umowa zlecenie się wykluczają?

Czy można pobierać zasiłek a zarazem pracować na umowę zlecenie? Sprawdź, co udało się nam ustalić.

Wiele osób ma wątpliwości dotyczące możliwości dorobienia sobie na umowę zlecenie w trakcie pobierania jakiegoś zasiłku. Największa obawa dotyczy przede wszystkim ryzyka utraty prawa do przyznanego zasiłku, więc kwestia zasiłek a umowa zlecenia ma dla nich zasadnicze znaczenie. Istnieje również niebezpieczeństwo, że wysokość otrzymywanego przez zainteresowana osobę, która podjęła prace na umowę zlecenie, zostanie zmniejszona.

Nie ukryjesz, że zarabiasz!

O wszystkich zmianach związanych z podjęciem pracy zarobkowej w jakiejkolwiek formie, trzeba obowiązkowo poinformować odpowiednie urzędy w ustalonych ustawowo terminach. Zazwyczaj wymagane jest jak najszybsze dostarczenie takich informacji, więc osoby zastanawiające się nad problemem, jak się mają do siebie zasiłek a umowa zlecenie i rozważające ukrycie faktu podpisania umowy przed instytucjami, z których zasiłek jest wypłacany, nie mogą liczyć na to, że uda się ten fakt ukryć. A jeśli nawet, to zazwyczaj urzędnicy szybko wykryją nieprawnie lub z nieprawidłowej wysokości pobierane świadczenia. Może się to skończyć sporymi problemami. Najbardziej dotkliwa konsekwencja jest konieczność zwrócenia nienależnie wypłaconych kwot zasiłku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje więc dla osoby uprawnionej do pobierania jakiegokolwiek zasiłku dopytanie o wszystkie wątpliwe kwestie bezpośrednio w urzędzie oraz uczciwość.

Powiadom Urząd Pracy, że zacząłeś pracować a pobierasz zasiłek!

Najwięcej pytań odnośnie kwestii zasiłek a umowa zlecenie mają osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych. Osoba bezrobotna, której jest wypłacany zasiłek da bezrobotnych, a która podejmie w tym czasie pracę na umowę zlecenia nawet na dwa czy trzy dni, jest zobowiązana do powiadomienia o tym powiatowego urzędu pracy. Może oczywiście zachować się nieodpowiedzialnie i tego nie zrobić, ale sprawa na pewno wyjdzie na jaw, chociażby z tego powodu, że od umowy zlecenia są pobierane składki do ZUS. Za przepracowane na umowie zleceniu dni trzeba będzie oddać zasiłek, a osoba, która tak postąpiła zostanie wyrejestrowana i straci status osoby bezrobotnej.

Natomiast osobie, która pracuje na umowę zlecenie skończy się zatrudnienie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, chociaż w świetle przepisów prawa umowa zlecenie nie jest rozumiana jako umowa o pracę, a umowa o charakterze cywilnoprawnym. Wynika to przepisów ustawy, której celem było promowanie zatrudnienia. Jedyna różnica polega na tym, że po zakończeniu pracy na umowę zlecenie nie otrzymuje się urlopu. Wszystkie pozostałe przepisy regulujące zagadnienie zasiłek a umowa zlecenie są dokładnie takie same, jak w przypadku osób zatrudnionych na etatach, oczywiście pod warunkiem, że osoba starająca się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych spełnia określone w ustawie warunki uzyskania prawa do zasiłku. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie mogą znaleźć etatowej pracy, a jedyną możliwą formą zatrudnienia, na jaką mogą liczyć za strony aktualnego pracodawcy jest umowa zlecenie lub inna umowa cywilnoprawna, przydatne zwłaszcza w czasach, kiedy na rynku pracy panuje kryzys.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *