Jak wygląda zasiłek macierzyński w Polsce

Każdy wie o tym, że w naszym kraju nie jest łatwo być rodzicem. Z tego powodu coraz częściej spotykany jest model rodziny 2+1, czyli rodzice z jednym dzieckiem. Pomimo trudności kobiety decydują się na posiadanie chociaż jednego potomka. Problem pojawia się już na początku: zasiłek macierzyński jest odpowiednio wysoki tylko dla kobiet, które zaszły w ciążę pracując na etacie, natomiast matki będące właścicielkami firm mocno odczuwają dyskryminację ze strony państwa – zasiłek obliczony dla nich jest niemalże zerowy, ponieważ muszą z niego opłacić składkę zdrowotną. W przypadku sytuacji, gdzie samotna matka prowadzi własną działalność gospodarczą, bardziej opłacalne dla niej jest rezygnowanie z zasiłku macierzyńskiego na rzecz zarobków z prowadzonej firmy.

Wspomaganie młodych rodziców jest piętą achillesową naszego państwa, choć każdego roku mowa jest o prowadzeniu lepszej polityki prorodzinnej. W ostatnich latach polepszyło się jedynie tyle, że wypłacane jest groszowe becikowe, czyli jednorazowy dodatek w wysokości tysiąca złotych za urodzenie jednego dziecka. Kolejnym sukcesem jest zapewnienie tak zwanego urlopu tacierzyńskiego (ojcowskiego), który z początku wynosił tydzień, aktualnie są to już dwa tygodnie wolnego od pracy. Jeżeli jednak chodzi o zasiłek macierzyński, to niewiele zmienia się na lepsze. Ustawa zapewnia ochronę matki u pracodawcy, co oznacza, że w czasie jej przebywania na zasiłku macierzyńskim nie wolno jej zwolnić. Nie gwarantuje to jednak dalszego zatrudnienia, gdy po okresie urlopu macierzyńskiego wrócimy do pracy – wówczas już pracodawca może znaleźć sposób na to, by rozwiązać z młodą mamą stosunek pracy.

Jak wygląda kwestia długości i wysokości świadczenia, jakim jest zasiłek macierzyński? Bez względu na to, czy kobieta jest zatrudniona na etacie czy też prowadzi własną działalność gospodarczą, długość urlopu macierzyńskiego jest taka sama i zależy od ilości urodzonych – żywych – dzieci. W przypadku urodzenia dziecka jednego – wynosi dwadzieścia tygodni, w przypadku bliźniąt – trzydzieści jeden, a z każdą kolejną sztuką wzrasta o kolejne dwa tygodnie, maksymalnie do trzydziestu siedmiu. Istnieje możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego o kolejne sześć tygodni (gdy urodzone zostało jedno dziecko) lub osiem (w przypadku porodu mnogiego). Zupełnie inaczej wygląda kwestia wysokości wypłacanego świadczenia. Zasiłek macierzyński dla kobiety pracującej na umowę o pracę obliczany jest jako średnia arytmetyczna dochodów z ostatnich dwunastu miesięcy, wliczana jest w to standardowa pensja, wszelkie premie i dodatki, ale niestety zdarza się i tak, że wysokość zasiłku jest niższa od pensji z ostatnich miesięcy, co może wynikać z czystej matematyki. Jak wygląda wysokość zasiłku kobiety prowadzącej własną firmę, zostało wspomniane powyżej. Można wyjść na swoje jedynie wtedy, gdy zawczasu opłaca się o wiele wyższe składki niż jest to wymagane. Na to jednak mało kogo stać w naszym kraju, zwłaszcza że zajście w ciążę nigdy nie jest pewne.

GD Star Rating
loading...
Jak wygląda zasiłek macierzyński w Polsce, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Słowa kluczowe dla artykułu:

  • ile trwa urlop macierzyski
  • kalkulator urlopu macierzyskiego
  • zasiłek macierzyński
  • kalkulator macierzy
  • kalkulator zasiłku macierzyńskiego
  • kalkulator zasiłku macierzyńskiego 2013
  • zasiłek macierzyński kalkulator
  • urlop macierzyski KALKULATOR
  • zasiłek macierzyński 2013
  • urlop macierzyński 2013 kalkulator