Ile wynosi zasiłek?

Kraj, w którym lepiej nie wiedzieć, ile wynosi zasiłek

W wielu krajach Unii Europejskiej bardzo konkretne jest zaplecze socjalne. Osoby, które potrzebują finansowej pomocy od państwa, mogą liczyć, że ją otrzymają i będą mogli spokojnie przeżyć. W Polsce jednak każdy, kto wie, ile wynosi zasiłek, stara się unikać jak ognia sytuacji, w której musiałby się o zasiłek starać. Nasze władze nie dbają o osoby, którym ciężko się wiedzie w życiu. Nawet ci, którzy przechodzą chwilowy kryzys finansowy, nie mogą liczyć na szczególne wsparcie. Lepiej więc pracując odkładać ile się da, aby w razie przykrego zdarzenia losowego nie liczyć na pomoc od państwa, ale móc korzystać z własnych oszczędności.

Zadziwiający wydaje się fakt, że niektórzy ludzie od wielu lat żyją tylko z pieniędzy uzyskiwanych od państwa. Jeśli wiemy, ile wynosi zasiłek przyznawany osobom ubogim, mamy również obraz nędzy, w jakiej muszą żyć. Wielu ludzi korzystających tylko z takiej formy finansowania życia ma rodziny, być może kusi ich otrzymywanie pieniędzy na dzieci, jednakże pieniądze te są tak niewielkie i wypłacane tak rzadko, że trudno wyobrazić sobie normalne egzystowanie. Można co prawda połączyć kilka świadczeń: na przykład zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek pielęgnacyjny i dodatek mieszkaniowy, czasami również zasiłek celowy. W sumie daje to jednak kwotę, za którą ledwo wyżyłaby jedna osoba, nie ma tu mowy o utrzymaniu rodziny! Ponadto aby uzyskać dodatek mieszkaniowy lub zasiłek stały albo celowy, należy wykazać dochód w całym gospodarstwie domowym, czyli przeliczony na każdą osobę. Im większa więc nasza rodzina, tym większe mamy szanse na uzyskanie danego świadczenia. Jeśli jednak mieszkamy sami, to sam fakt pobierania zasiłku dla bezrobotnych już nas wyklucza z otrzymania dodatku mieszkaniowego, czy zasiłku stałego albo celowego, ponieważ nasze dochody są według wymogów – za wysokie! Jest to oczywiście śmiechu warte, ponieważ w wielu miastach wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie pozwala nawet opłacić czynszu za mieszkanie, a co dopiero dołączyć do tego rachunki za media czy – bagatela – wyżywienie.

Jak więc widać na powyższych przykładach, życie w naszym kraju nie jest ani łatwe, ani przyjemne, zwłaszcza dla osób, które spotkał w życiu pech. Niestety wiele prawdy nosi w sobie powiedzenie, że mądry jest Polak po szkodzie. Mało kto bowiem mając to szczęście, jakim jest stała praca na etacie, rezygnuje z niektórych przyjemności na rzecz regularnego oszczędzania, ponieważ nie dopuszcza do siebie świadomości, ile wynosi zasiłek w naszym kraju. Tutaj łatwo nie mają nawet osoby dotknięte stałym kalectwem. Ludzie posiadający orzeczenie o najwyższym stopniu niepełnosprawności mogą liczyć na zasiłek pielęgnacyjny, który opiewa na niesamowicie śmieszną kwotę stu pięćdziesięciu trzech złotych miesięcznie. Trudno więc się dziwić, że coraz częściej spotyka się pracujące osoby niewidome lub głucho-nieme. Polska to kraj, w którym trzeba być zdrowym, młodym i silnym, aby przetrwać, oczywiście omijając sytuacje, w których chcielibyśmy skorzystać z jakiegokolwiek zasiłku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *